Bugün internet haber siteleri listesi yapmaya kalkarsak, muhtemelen adını bile duymadığınız binlerce irili ufaklı haber sitesi ile karşılaşırsınız.

Günümüzde internetin neredeyse erişemediği yer kalmadı. Bu yaygınlaşmanın artması ve evlere -önce bilgisayar- ardından akıllı telefonların girmesiyle de artık anlık bilgi akışı durdurulamaz oldu. 2018 yılı itibariyle, Türkiye’yi ele aldığımız vakit, yüzlerce internet haber sitesi, binlerce blog sitesi mevcut. Geleneksel gazeteciliğin yani bildiğimiz kağıda basılan haberin yerini, internet haber siteleri almış durumda. Çünkü insanlar ‘haber almak, haberdar olmak’ kısaca bilmek istiyor.

Geleneksel gazetecilik tam anlamıyla bitmedi fakat farklı bir yöne doğru yol aldı. İnternet haberleri (internet gazeteciliği) ile geleneksel gazetecilik birbirine entegre edilmeye çalışılıyor. Son 10 yılda birçok gazete ‘kapatıyoruz’ kararı aldı bunun tabii ki en önemli sebebi, tirajlarının düşmesi ve maliyetlerin günden güne yükselmesi; yani kısaca ‘para’… Artık internet haber siteleri, gazetecilik sektörünün gelmiş olduğu son nokta diyemesek de, geldiği ‘ilginç’ bir nokta diyebiliriz. Şimdi biraz haber sitesi nedir? İnternet haberleri nedir? konusuna değinelim.

İNTERNET HABER SİTESİ NEDİR?

İnternet haber siteleri, internet kullanıcılarının güncel içerikler ile yani anlık haberler ile bilgilendirilmesini sağlayan, çoğunlukla haber ajanslarından gelen haberler ile desteklenen web siteleridir. Tüm internet haber siteleri bu şekilde çalışıyor diyemeyiz tabii. Çünkü birçok gazetenin, internet haber sitesi de bulunuyor ve dünyada da en çok güvenilir kaynak kabul edilen gazetelerin kendi internet haber siteleri oluyor.

Yüzlerce internet haber sitesi var demiştik. A’dan Z’ye bir sıralama yapmaya çalışıp internet haber listesi oluşturmaya çalışsak sanırım saatlerimizi alır. Bu nedenle internet haber siteleri listesi yapmaktan ziyade. Ülkemizde bu işin amiral iki gemisinden küçük bir örnek vereceğim. Türkiye’den internet haber sitelerine örnek vermek gerekirse, bu işin ‘ilkleri’ olarak kabul edeceğimiz. ‘Milliyet ve Hürriyet’ gazeteleri olarak göze çarpıyor. Yazının başında, yüzlere internet haber sitesi olduğundan bahsetmiştik. Fakat verdiğimiz örnek sadece bu iki gazete oldu… Peki neden?

Bunu bildiğimiz ‘pasta’ ile açıklayalım: İnternet haberciliğini büyük bir pasta olarak görelim. Herkes bu pastadan belli bir miktarda pay alıyor ama kim ne kadar alıyor önemli olan bu. Dile getirdiğimiz bu iki internet haber sitesi, hem Türkiye’nin en çok gazetelerinden biri, hem de Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan internet haber siteleri olma unvanını taşıyor.

İnternet haber sitelerinin çalışma düzeninden yani var olan çalışma bürokrasisinden basitçe bahsetmek istiyorum. Yani orada çalışanlar kim? Neler yapıyorlar?

Haber Sitesi Çalışanları

Türkiye’de internet haber sitelerinin işleyişi, herhangi bir kurumun ki ile neredeyse aynı. Bir müdür, müdürün yardımcısı, müdür yardımcısının yardımcısı ve internet editörleri…

Çok basit anlattım çünkü bu kadar basit aslında. Bazı teknik şeyler de var fakat onları anlatmak için yazıyı çok fazla uzatmak istemiyorum. İnternet editörleri çoğunlukla iletişim fakültesinin ilgili bölümlerinden mezun kişiler olarak göze çarpıyor. Fakat bu işi yapmak için illaki gazetecilik mezunu olmak gerekmiyor. Kalemi kuvvetli olan, ‘ne nerede ne zaman nasıl?’ olmuş sorusunu, okuyucunun ilgisini çekecek şekilde yazıya dökebilen ve gerçekten sevebilecek herkes kolaylıkla yapabilir. Ki yapıyor da… Neyse… Çalışanlardan bahsetmiştik. Biraz da ne yaptıklarından bahsedelim…

Büyük internet haber sitelerinin çalışan kadrosu da kendisi kadar büyük olabiliyor. Haber sitesi için neredeyse çalışan sayısı 100 kişiyi bulabiliyor. İnternet haber sitelerinin ‘forvetleri’ olarak nitelendirebileceğimiz ‘gündem-sıcak haber-siyaset- editörleri var. Gündem editörleri sitenin manşetinde, yani sayfayı açtığımızda karşınıza çıkan haberlerin hangisi olacağına karar veren çalışanlar oluyor. Türkiye’de de en çok gündem, sonra da magazin içerikleri ilgi çekiyor zaten. Bu nedenle de kadro olarak en kalabalık kadroya, gündem ekibinden sonra magazinciler sahip oluyor. Sırasıyla; dış haberler servisi, ekonomi servisi, sosyal medya servisi diye birbirini takip ediyor.

İnternet haber sitelerine haberler nereden geliyor?

İnternet haber sitesinin en hayati haber kaynağı ‘haber ajansları’dır. Bu cümleyi 4-5 yıl önce söylesek belki doğruydu. Aslında şimdi de çok yanlış sayılmaz fakat şöyle bir gerçek var: Sosyal medya… Sosyal medya sınırsız bir bilgi akışının olduğu, enformasyon ve bir o kadar dezenformasyonun kaynağı durumunda. Bu da her sosyal medya kullanıcısını aslında bir nevi muhabir, gazeteci, yazar, editör yapıyor vaziyette. Fakat sosyal medyada da ‘bilginin doğruluğunu’ teyit etmek açısından büyük bir handikap bulunuyor, internet haber siteleri için rota yine haber ajanslarını gösteriyor.

Türkiye’de üç büyük haber ajansı bulunmakta: Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı… İnternet haber sitelerinin, işlerini yaparken bu üç ajansın haberlerini kullanmak için yıllık ya da aylık olarak bir ücret ödemesi gerekiyor. Bu aboneliğin sonrasında ajans haberleri, fotoğraf ve videolarıyla birlikte internet haber sitelerinin kullanımına sunuluyor.

İnternet haber sitelerinin diğer içerik kaynakları nelerdir?

Yazının üst kısımlarında da bahsettiğimiz üzere gazetelerin, internet haber siteleri bulunuyor demiştik. İşte bu gazetelerin kağıda basılı içerikleri (parayla satın aldığımız gazete), her gün internet sitelerine de yükleniyor. İçlerinde birçok özel haberin olduğu bu içeriklerin yanısıra Türkiye’de beğenilerek takip edilen köşe yazarlarının da yazıları bulunuyor. Ki bu içerikler genellikle gazeteleri ve internet haber sitelerini de ayakta tutan şey oluyor.

İnternet haber sitelerinin hep en büyük olanlarından örnekler verdik. Peki bu işi sadece onlar mı yapıyor? Tabii ki hayır… İnternet haberciliği yapmak isteyen, ‘bir site de ben açayım para kazanayım’ diyen pek çok insan var. Fakat açık konuşmak gerekiyor ki ‘çok zor’ ama imkansız değil. İnternet haber sitelerinin can damarı ‘Google’dır. Herhangi bir şeyi merak edip google üzerinden arattığında karşına çıkan şey çoğunlukla bir haber sitesinin içeriği oluyor. Fakat bu sıralama büyük internet haber sitesi olmakla değil, yazdığın özgün içeriklerle mümkün hale geliyor. Sen ne kadar kaliteli, ne kadar faydalı içerik üretirsen; Google seni o kadar değerli sayıyor ve kullanıcıların önüne çıkarıyor.

bilgi@siberproje.com