İnsanlar canlı yayınlara, kaydedilmiş video içeriklerden daha fazla vakit ayırıyor. Bu konuda ikna olmadıysanız, aşağıdaki istatistikler dikkatinizi çekebilir:

  1. İnsanların %80’i, bir blog içeriği okumak yerine bir markanın canlı yayın videosunu izlemeyi tercih ediyor.
  2. İnsanların %82’si, markaların sosyal medya gönderilerini takip etmektense, canlı videolarını izlemeyi seçiyor.
  3. Bir etkinlik yayını izlemiş olan kişilerin %67’si, daha sonra benzer bir etkinliğe katılmak için bilet alıyor.
  4. İzleyicilerin %45’i, favori gruplarını, sanatçıları, fikir önderlerini canlı yayında izlemek için para ödeyebileceğini belirtiyor.

Canlı yayın, iletişim sürecini kolaylaştıran bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Canlı yayın özelliğini birçok formatla değerlendirerek izleyicilerinizle aranızda güçlü bir bağ oluşturabilirsiniz.

Soru-cevap formatıyla gerçekleştireceğiniz bir yayın, kitlenizle sizi doğrudan buluşturacaktır ve aynı zamanda web sitesi trafiğinizi yükseltmenin en kolay yollarından biridir. Eğer bir marka yüzüne sahipseniz ya da fikir önderleriyle iş birliği içindeyseniz, canlı yayın röportajlarıyla yüksek etkileşimler alabilirsiniz. Röportaj yapılan kişilerin takipçi kitlenizin sevdiği müzik grupları, fenomenler arasından seçilmesi, alacağınız etkileşimle doğrudan ilgilidir.

‘Nasıl yapılır?’ videoları çekmek yerine, doğrudan göstermeye ne dersiniz? İnternet dünyasının sevdiği video formatını, canlı yayın özelliğine adapte edebilirsiniz. Böylece hem siz canlı yayın becerilerinizi geliştirirsiniz hem de canlı yayını eğitici bir formatta kullanarak kitlenizin dikkatini canlı tutmuş olursunuz.

En çok izlenen canlı yayın içerikleri, en yeni haberlerden oluşuyor. Konserler ya da konferanslar ise ikinci sırada yer alıyor. Şirketinizden yeni haberleri canlı yayınlarda paylaşmayı deneyebilirsiniz. Yeni bir ortaklık, yeni bir güncelleme, açılışlar ya da kapanışlar; aslında sıkıcı olan tüm şirket haberleri canlı yayınlar ile takip edilir olacaktır.

bilgi@siberproje.com